Royalsoft lucrează in perfectă sinergie pentru a le oferi clienților servicii digitale de calitate.

Care este povestea Royalsoft? Cum a luat naștere și care a fost evoluția voastră până azi?

Alex: Povestea Royalsoft a început în 2014, atunci când Gabriel și Ionuț au decis să își unească forțele și să pună prima cărămidă la ce reprezintă astăzi compania. Momentan, echipa este formată din 10 membri care lucrează împreună pentru a crea proiecte digitale remarcabile.

Gabriel: Totul a început din pasiunea noastră pentru tehnologie, ne-am dorit să construim un business sustenabil și să livrăm servicii digitale de calitate.

Ionuț: Totul a început în 2014, într-un moment de cumpănă în viața mea profesională. Lucram la o firmă de construcții unde lucrurile nu mergeau foarte bine, și simțeam că am nevoie de o schimbare. Astfel, am decis alături de Gabriel să ne unim forțele și să transformăm pasiunea noastră comună pentru tehnologie  într-un business scalabil în domeniul IT, un domeniu care în România devenea din ce în ce mai competitiv și se extindea și în afara capitalei.

 

Ce părere aveți despre mediul antreprenorial din Constanța și ce impact are acesta asupra businessului vostru?

Alex: Din punctul meu de vedere, Constanța are un potențial foarte mare în ceea ce privește antreprenoriatul, deși în prezent acest potențial nu este valorificat cum ar trebui. Un mediu antreprenorial profesionist și în continuă creștere este benefic pentru toate părțile implicate, fie că vorbim despre antreprenori, clienți sau angajați.

Gabriel: Tot ce putem spune este faptul că ne dorim să construim o companie puternică, care să devină un lider pe piață serviciilor digitale, să oferim tinerilor pasionați de tehnologie posibilitatea de a se dezvoltă pe plan profesional, fără să fie nevoiți să plece în București sau Cluj. De asemenea, vom încerca să punem umărul la dezvoltarea Constanței și ne vom implica în acțiuni care vor fi în concordanță cu valorile după care ne ghidăm.

Ionuț: Din punctul meu de vedere Constanța nu stă foarte bine la acest capitol, și o perioada bună de timp lucrurile au stagnat. Însă mă bucur să văd că încet, încet anteprenorii locali capătă încredere în mediul online. Așadar, cu cât mai multă lume vede potențialul de evoluție pe care acesta îl poate avea asupra business-urilor lor, cu atât mai multe locuri de muncă vor apărea în domeniul IT. Astfel, tinerii nu vor mai fi nevoiți să plece către marile centre IT din România sau din străinătate fiind regretabil că numărul celor care pleacă din Constanța este în continuă creștere.

 

Cum vedeți concurența pe piața serviciilor digitale locale?

Alex: Atunci când participăm la puținele evenimente de networking care se desfășoară în orașul nostru, ne bucurăm să observăm că există din ce în ce mai mult interes pentru dezvoltarea businessurilor în sfera serviciilor digitale și faptul că se încearcă ușor, ușor crearea unei comunități de profesioniști din acest domeniu.

Noi încercăm să facem digital-ul pe înțelesul tuturor și comunicăm constant pe diverse canale pentru a veni în sprijinul clienților. Este important pentru fiecare antreprenor să înțeleagă relația dintre compania sa și agenția digitală cu care colaborează.

De asemenea, este de datoria noastră că agenție să înțelegem nevoile clienților și să aflăm de la început ce obiective au și să le explicăm clienților ce bugete și ce livrabile sunt necesare pentru ca aceste obiective să fie atinse.

 


 

Care sunt avantajele și dezavantajele voastre raportându-vă la companii similare din București, Cluj sau străinătate?

Alex: E o întrebare bună. Deși prima impresie ar fi că putem vorbi doar despre dezavantaje, pentru că în Constanța mediul antreprenorial este mult în urmă capitalei și investițiile sunt destul de reduse, încercăm să rămânem optimiști și să venim în sprijinul antreprenorilor locali. Un mare minus ar fi faptul că nu există suficiente evenimente de networking dedicate antreprenorilor. Un avantaj ar fi concurență ușor mai scăzută decât în București.

În principal, dezavantajul față de o firma care are birourile într-un mare oraș european ar fi lipsa de încredere pe care clienții străini o au într-o companie românească.

Pe de altă parte, expansiunea pe piață locală se face destul de greu din cauza scepticismului antreprenorilor de a investi în prezența lor online, deși rezultatele sunt mai ușor de cuantificat.

 

Cum este structurată agenția și ce ne puteți spune despre proiectele voastre de până acum?

Alex: De-a lungul celor 5 ani, la Royalsoft am acoperit toate tipurile de servicii din spectrul digital, ajungând în prezent să ne putem numi o agenție digitală completă. Momentan echipa noastră numără 10 oameni în 3 departamente Development, Design și Digital Marketing, care lucrează în perfectă sinergie pentru a oferi clienților toate serviciile digitale de care au nevoie.

Am dezvoltat până în prezent peste 250 de proiecte iar printre cele mai interesante se numără un magazin online multistore pe platforma Magento2 ce deservește clienți din 3 continente. Am contribuit la optimizarea vânzărilor și a părții de mobil la a doua cea mai mare aplicație de vânzare de cauciucuri din SUA.

Am construit o aplicație ce leagă diferite agenții de asigurări din SUA cu una din cele mai mari bănci de asigurare din lume, o aplicație de booking ce cuprinde sute de mii de proprietăți din statul Florida și statele imediat învecinate.

Pe lângă asta, am dezvoltat Foaie de Pontaj, o aplicație pe care o oferim gratuit antreprenorilor din România cu ajutorul căreia își pot ponta mai ușor angajații la care am lucrat intens pentru a o adapta pe nevoile lor.

 

Cum încercați să ajutați comunitatea locală de antreprenori?

Alex: În primul rând, încercăm să creăm conținut fresh care să fie ușor de înțeles de toată lumea. Ne dorim că toți antreprenorii indiferent de experiență lor să conștientizeze beneficiile mediului online. Abordăm atât subiecte generale cât și dintre cele mai complexe.De asemenea, am creat un tool gratuit de pontaj online care facilitează procedura de pontaj pentru firmele mici și mijlocii.

Pe viitor, avem în plan organizarea unor workshopuri gratuite pentru antreprenorii constănțeni. Astfel, ne dorim că cei care vor dori să participe să învețe bazele promovării unei afaceri în mediul online.

 

Cum vedeți situația actuală referitor la COVID-19, ce măsuri de protecție ați luat?

Este o situație dificilă și cu siguranță va urma o perioadă grea din punct de vedere economic pentru toată lumea. Fiecare antreprenor trebuie să găsească o cale prin care să se adapteze și să facă față acestei provocări.

Din punct de vedere al măsurilor luate, am făcut toate demersurile pentru că toți colegii noștri să poată lucra în siguranță de acasă. Pentru clienții din verticalele de business cele mai afectate, am intensificat eforturile de a eficientiza bugetele cu care lucrăm și de a verifica mult mai des evoluția proiectelor.

 

Aveți câteva sfaturi pentru cei care se văd nevoiți să își extindă afacerea în mediul online în această perioada?

Pentru cei care vor să facă trecerea în online cel mai important sfat este să își definească un buget  și o strategie. Indiferent de ce resurse financiare dispun, cheltuirea acestora trebuie făcută eficient. Este foarte important să comunice cu publicul lor țintă și să se concentreze pe clienții fideli.

Cei care au nevoie de îndrumare pe partea de digital marketing în perioada următoare ne pot scrie pe pagina noastră de Facebook și vom încerca să venim cu sfaturi pe care le pot pune în practică.

 

Cum ați început anul și ce va propuneți pentru viitor?

Am început anul mai motivați ca oricând, cu multe proiecte noi în derulare și multe provocări. Din păcate, situația cu virusul COVID-19 a pus în dificultate întreagă lume, rămânem optimiști că lucrurile se vor așeza în curând.

În perioada următoare ne propunem să menținem un nivel ridicat al calității muncii noastre, să ajutăm comunitatea locală de antreprenori să se dezvolte  și să devenim un partener de încredere pentru antreprenorii din Constanța și din toată țara.

Distribuie Articolul: