Meci incendiar la Constanţa. Farul a învins-o pe Rapid şi l-a redus la tăcere pe Daniel Pancu

Stadionul „Gheorghe Hagi” din Constanţa a prins viaţă sâmbătă, 30 noiembrie, atunci când la malul mării s-a disputat meciul dintre FC Farul Constanţa şi Rapid Bucureşti, din prima etapă a returului Ligii a Doua.
Ca de fiecare dată rapidiştii au avut o galerie numeroasă care a cântat pe tot parcursul meciului, a scandat injurii la adresa constănţenilor şi a poluat fonic cu sunetul petardelor aruncate în spatele porţii lui Vlad Muţiu.
Constănţenii nu s-au lăsat mai prejos. Aceştia au decorat peisajul prin aprinderea unor fumigene şi au cântat celebrele melodii care se aud la fiecare meci al celor de la FC Farul.
Înainte de fluierul de start, întreaga asistenţă s-a ridicat în picioare pentru a asculta intonarea Imnului de Stat al României, pus în difuzoare cu ocazia zilei de 1 Decembrie, Ziua Naţională a României.
Spectatorii de la Tribuna I au ridicat mici pancarte pe care stătea desenat steagul ţării noastre, astfel că pentru câteva momente stadionul din Şoşeaua Primăverii s-a transformat într-un imens tricolor.
Dilema a apărut atunci când în staţie s-a anunţat faptul că centralul partidei este bucureştean. Puţin cam ciudat, având în vedere că pe teren se aflau două echipe, una din Bucureşti iar cealaltă din Constanţa.
Meciul a început incredibil pentru echipa de la malul mării. Antonio Cruceru a dechis scorul în minutul 5 şi a aruncat în aer tribunele. Rapidiştii au avut o tresărire de orgoliu şi au egalat în minutul 18 prin reuşita lui Drăghiceanu.
A fost momentul când antrenorul oaspeţilor, Daniel Pancu, şi-a dat arama pe faţă. Acesta s-a întors către public şi a arătat cinci degete, gestul însemnând că echipa sa va marca cinci goluri.
Pancu s-a înşelat amarnic şi mai mult decât atât a atras antipatia tuturor suporterilor prezenţi în tribune.
Constănţenii au jucat cu inima şi au continuat să atace. Marius Antoche a făcut 2-1 în minutul 22, pentru ca în minutul 40 Viorel Lică să stabilească scorul final, 3-1 pentru Farul.
La final, totul s-a transformat într-o sărbătoare. Constănţenii s-au bucurat, iar Daniel Pancu şi-a exprimat nemulţumirea în faţa camerelor de luat vederi, acuzând faptul că jucătorii constănţeni au tras de timp. Este drept că Pancu a mai adăugat faptul că i-a plăcut cum a jucat echipa de la malul mării şi că băieţii lui Zicu au avut agresivitate, ceea ce le-a lipsit rapidiştilor.
Una peste alta, Farul-Rapid a fost un super meci. O partidă care a depăşit cu mult nivelul Ligii a Doua. Atât Farul, cât şi Rapid, merită să evolueze pe prima scenă a fotbalului românesc. Este foarte trist faptul că în Liga Întâi se găsesc echipe precum FC Voluntari, Hermannstadt sau Academica Clinceni, formaţii care nu au o întreagă tradiţie în spate, aşa cum se întâmplă cu multe echipe din Liga a Doua.

Sursa foto: facebook FC Farul Constanţa