Bucurie și diversitate la Ziua Națională a Portului Tradițional din România

 

Constanța, 11 mai 2024

 

Astăzi, dobrogeni și turiști din toate colțurile lumii aflați în vizită în orașul nostru s-au adunat cu bucurie pentru a celebra diversitatea și bogăția portului tradițional românesc și al minorităților din Dobrogea, în cadrul evenimentului “Ziua Națională a Portului Tradițional din România”, organizat de către Asociația “Amintiri din Dobrogea”, Asociația “Viitorul Orașului Tău” și Grădinița P.P. Mugurel din Constanța, în parteneriat cu Muzeul de Artă Populară Constanța și grădinițele partenere: GRĂDINIȚA P.P. “ION CREANGĂ” din Medgidia, GRĂDINIȚA P.P. NR. 44 din Constanța, GRĂDINIȚA P.P. “RIȚA-GĂRGĂRIȚA” din Agigea și GRĂDINIȚA P.P. “VESELIEI” din Năvodari.

Cu un număr impresionant de participanți și o diversitate de costume populare, cei prezenți și-au adus contribuția la crearea unei atmosfere vibrante și pline de viață. Au fost prezentate cu mândrie și pasiune costume populare românești și ale minorităților rușilor lipoveni, tătare, elene, armene și aromâne, oferindu-ne tuturor o incursiune captivantă în bogata noastră moștenire culturală.

Evenimentul a debutat cu deschiderea oficială și prezentarea programului, urmată de o paradă a costumelor populare, care a stârnit admirația și interesul tuturor participanților.
Cei mici s-au bucurat de atelierele de creație susținute de grădinițele partenere, unde au avut ocazia să descopere și să creeze obiecte artizanale sau accesorii inspirate din tradițiile românești.

“Ziua Națională a Portului Tradițional din România” a reprezentat nu doar o celebrare a portului tradițional, ci și o manifestare a unității și diversității noastre culturale, evidențiind importanța dialogului intercultural și a promovării identității naționale.

Ne bucurăm să vedem cum comunitatea noastră se unește într-un spirit de bucurie și colaborare pentru a sărbători valorile culturale și tradițiile noastre autentice. Mulțumim tuturor celor care au contribuit la organizarea acestui eveniment și așteptăm cu nerăbdare să ne reîntâlnim și să continuăm această frumoasă tradiție în anii ce vor urma.

 

Distribuie Articolul: